Podolog – czym się zajmuje? O co w tym zawodzie chodzi?

Stopy są tematem tabu w naszym kraju. Często są pomijane, a problemy chowane w butach lub zamalowywane lakierem. Główną przyczyną jest kwestia wstydu lub braku wiedzy gdzie znaleźć pomoc.

Zawód podologa w Polsce dopiero zyskuje na popularności i uznaniu. Na świecie cieszy się długą historią (ponad 100lat), opracowanym programem nauczania w szkolnictwie wyższym oraz finansowania zabiegów ze środków krajowych. Przed nami długa droga, ale jesteśmy coraz bliżej wyznaczonych celów.

Przez ignorantów podolog określany jest kosmetyczką od stóp, a jest to zawód paramedyczny. By praca była jak owocna specjalista musi posiadać bardzo szeroką wiedzę.

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki. „

 Leonard da Vinci.

Przytoczę zatem kilka faktów o stopach:

– zbudowane są z 26 kości w każdej stopie, co stanowi 25% całego układu kostnego człowieka

– posiadają 33 stawy

– w ruch wprawiają je 21 mięśni i 77-110 więzadeł

Nieźle, co?

Do tego mamy kilometry naczyń układu krwionośnego i nerwowego. Wszystko ściskanie latami w obuwiu, gdzie stopy przegrzewają się i pocą.

Podaję ten informacje, ponieważ chcę uświadomić jak złożona jest praca podologa. Musi mieć opanowaną wiedzę z zakresu dermatologii, anatomii, mikrobiologii, biomechaniki, flebologii, angiologii, onychologii, fizjoterapii, terapii leczenia ran, zaopatrzenia ortopedycznego, itd. Ponadto jest to ścieżka ciągłej edukacji.

Wiele osób, które trafiają do podologa przebyły długą drogę. Wielokrotnie byli u lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa czy chirurga. Wydano już spore pieniądze na leczenie, a efektów jak nie było, tak nie ma. W końcu udaje się znaleźć specjalistę od stóp-podologa.

          Podczas rozmowy telefonicznej wstępnie zostaje rozpoznany Twój problem. Dowiesz się jaki jest orientacyjny czas i koszt zabiegu. Gdy zachodzi konieczność-zostaną zalecone badania do wykonania lub zostaniesz poinformowany/a się jak zadbać o stopy do czasu wizyty.

Do ciała powinniśmy podchodzić holistycznie. Często nie mamy pojęcia jakie są ciągi przyczynowo skutkowe. Choroby oraz zażywane leki wpływają na układ krwionośny i kondycję skóry oraz paznokci. Tryb życia, rodzaj pracy czy uprawiany sport są bezpośrednią przyczyną problemów ze stopami. Nawet nasza nieprawidłowa pielęgnacja domowa może być ich przyczyną.

Podczas wizyty u podologa na początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Poza danymi osobowymi padają wyżej wymienione pytania, ale również o wiek, wagę, wzrost, przebyte kontuzje i urazy, choroby występujące w rodzinie. Nie wynika to z nadmiernej ciekawości podologa, ale potrzeby uzyskania jak największej ilości informacji o Tobie. W pracy wychodzę z założenia, że najważniejsza jest edukacja klientów. Nie sztuką jest spotykać się regularnie i w kółko „skrobać” pięty, ale celem jest znalezienie przyczyny problemu i jego wyeliminowanie. Dążymy do „pozbycia się” zadowolonego klienta z poprawą przypadłości, z którą przyszedł oraz wyedukowania go jak nie dopuścić do jej nawrotu.

Po zebraniu niezbędnych informacji Twoje stopy zostaną dokładnie obejrzane i ocenione pod kątem stanu i  koloru skóry, jej temperatury, wyglądu płytki paznokci. Często zostaną wykonane badania funkcjonalne, które mają za zadanie sprawdzić zakres pracy mięśni i stawów. W przypadku zaistnienia potrzeby zostanie pobrany materiał do badania mykologicznego/ bakteriologicznego. Dopiero wtedy przychodzi czas na sam zabieg.

Zanim cokolwiek wydarzy się w obrębie Twoich stóp zostaniesz dokładnie poinformowany/a o diagnozie i dalszym przebiegu wizyty, odczuciach jakie mogą temu towarzyszyć.

Wszystkie narzędzia i materiału użyte podczas wykonywania zabiegu są profesjonalne, jednorazowe lub jałowe (wysterylizowane). Dobre gabinety podologiczne pracują według standardów określonych przez Polskie Towarzystwo Sterylizacji spełniając wymogi medyczne. Dzięki temu masz gwarancję bezpieczeństwa i wyeliminowane ryzyko zakażenia w gabinecie.

Po zabiegu dowiesz się czy Twoja domowa pielęgnacja jest prawidłowa lub musisz wprowadzić w niej zmiany. Zostaniesz zaopatrzony/a w produkty do jej prowadzenia. Poza tym gabinety posiadają w swojej ofercie szeroki asortyment wspomagający terapię-wkładki przeciwpotne, ortozy gotowe czy wykonywane indywidualnie. Zostanie zaplanowana dalsza terapia.

Nie mam problemów ze stopami, po co mam iść do podologa?

Każdy choć raz w życiu powinien udać się do podologa. Bardzo często nie mamy problemów wizualnych z paznokciami i skórą.  Niepozorne zmiany barwnikowe czy wyrośla mogą być niebezpieczne i wymagają natychmiastowej konsultacji (chirurg, onkolog, pulmonolog czy kardiolog). Wady stóp-zarówno te jawne (widoczny, paluch koślawy nazywany potocznie haluksem) czy ukryte(niepowodujące dolegliwości bólowych) mają swoje konsekwencje. Wpływają one na zmianę symetrii obciążeń czy wydolności mięśniowej. Ich skutkiem będą zmiany w statyce oraz naszym chodzie. Doprowadzi to do przeciążeń kończyny, a następnie zmian zwyrodnieniowych stawów skokowego, kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa. Podolog jest w stanie te zmiany wychwycić, a następnie skierować do fizjoterapeuty w celu dokładnej analizy postawy.